piątek, 9 marca 2012

Ciekawostki z genetyki:)

Cześć:) pisze do was Ania:) Dzisiaj notka będzie ciekawa i myślę nawet pouczająca :) Do napisania jej namówiły mnie koleżanki z klasy które zainteresował ten temat baaardzo :P Pozdrawiam Asie i Klaudie:* Powiem wam co nieco o waszych genach, o tym czy jesteście obdarowani genami dominującymi czy może recesywnymi:) Wszystko da się sprawdzić bez żadnego badania u lekarza...Możecie zrobić to sami :) Wbrew pozorom to bardzo proste:) Noo więc troszkę z lekcji biologi wam się przyda :P Do rzeczy...:)

GENETYKA
nauka o dziedziczności i zmienności organizmów, które są oparte na informacji zawartej w podstawowych jednostkach dziedziczności – GENACH.

 Wielu rodziców z zaciekawieniem zastanawia się, jakie będzie ich dziecko. Po kim odziedziczy urodę, a po kim cechy charakteru. Czy będzie niebieskookim blondynem, czy też brązowooką brunetką. Czy będzie podobne do dziadka, czy raczej do babci. Czy będzie miało zdolności muzyczne, czy może raczej językowe. A wszystkie te cechy znane są już w chwili zapłodnienia. 

Siła genu

Za materiał genetyczny Twojego dziecka odpowiedzialnych jest 46 chromosomów zawierających czynniki dziedziczne (czyli geny), podzielonych na 23 pary, w których zapisywane są wszystkie informacje. W każdej parze chromosomów jeden pochodzi od mamy, a jeden od taty dziecka. Jednakże potomek nigdy nie jest dokładnie w połowie podobny do jednego i drugiego rodzica i nie chodzi tu bynajmniej o sprawiedliwość. Dzieje się tak dlatego, że geny odpowiadające za wygląd mogą występować w różnych wariantach. Mogą to więc być geny dominujące albo recesywne. Kiedy gen dominujący, czyli silniejszy, spotka się z genem recesywnym, czyli słabszym, to najprawdopodobniej ten pierwszy zwycięży. Oczywiście - najprawdopodobniej nie znaczy, że zawsze tak musi być.

CZYLI TŁUMACZĄC NA 'POLSKI'^^ - każdy z nas posiada tak jakby swój kod kreskowy :D każdy kod jest całkiem inny...Nie ma na świecie dwóch identycznych kodów genetycznych nawet u bliźniaków :)


Jak rozpoznać czy masz geny dominujące czy recesywne???:)
 • Geny recesywne posiadają te osoby które mają:
- jasny kolor włosów
- cienkie wargi
-proste włosy
-jasną karnację
-oczy zielone lub niebieski
-krótkie rzęsy
-piegi
-brak dołeczków w policzkach
-uszy przylegające
-szeroki nos
-małe oczy
-grupę krwi 0

 • Geny dominujące posiadają osoby które maja:
-ciemny kolor włosów
-włosy falowane lub kręcone
-grube wargi
-ciemną karnację
-oczy brązowe i czarne
-długie rzęsy
-wymodelowane policzki
-odstające uszy
-wąski nos
-duże oczy
-potrafią zwijać język w tzw. trąbkę:P
-grupę krwi A,B i obecność czynnika Rh

Jak już wspomniałam, krzyżowe próby sił genów dają często zaskakujące rezultaty.Patrząc na te różne fakty trzeba przypomnieć że genetyka to jednak szeroka gałąź nauki. Dziecko może odziedziczyć geny po dalekich przodkach, dlatego może czasem być niepodobne do żadnego z rodziców.

JAK TO DZIAŁA?:)
 Gen dominujący odpowiada więc za ciemne włosy, tymczasem kolor blond – jest recesywny. Dlatego też blondynka jest wyposażona w dwa geny recesywne, a brunetka w dwa geny dominujące. Może jednak zdarzyć się tak, że dana osoba będzie miała dwa geny - recesywny i dominujący - wówczas posiadać będzie ciemne włosy, gdyż gen dominujący jest silniejszy od recesywnego. A jak to się ma przy dziedziczeniu?

Przykładowo, nawet jeśli i tata i mama mają ciemne włosy, to dziecko może mieć włosy jasne. Dlaczego? Każde z rodziców mogło mieć przecież jasnowłosego przodka, w takim więc przypadku istnieje 25% szans na to, że to geny recesywne zwyciężą i potomek miał jasne włosy. Jeśli jednak jeden z rodziców posiada dwa geny dominujące odpowiedzialne za ciemne włosy, dziecko zawsze będzie miało ciemny ich kolor. Z drugiej strony, jeśli rodzice są blondynami, nie urodzi się dziecko o ciemnych włosach, ponieważ kolor blond jest wynikiem połączenia dwóch genów recesywnych. 

No to na tyle:) Najważniejsze rzeczy wam tu napisałam i mam nadzieję że się przydały i was zaciekawiły:P O genetyce możne by było pisać godzinami (ale mi się nie chce:P) więc kto jest zainteresowany można poczytać w internecie, albo poczekać aż te tematy zaczną się w szkole:) Warto nauczyć się rozwiązywać krzyżówkę 'Mendla' i dowiedzieć się trochę więcej o swoim pochodzeniu :D Polecam!:)

 

Z mojej to wszystko:) A Was zapraszam do komentowania i częstego odwiedzania naszego blogaska:) Pozdrawiam!

Ania :*

Wszystkim kobietkom z okazji DNIA KOBIET składamy spóźnione, ale szczere życzenia:D Niech spełnią się wszystkie wasze marzenia!:) Ściskamy cieplutko:*                                                           Obsada Cherry Garden:) S.A.D&K
5 komentarzy:

 1. Anonimowy9/3/12 21:30

  Ooo widze ze oprócz ładnych pań są one też bardzo madre:P fajnie fajnie:) Podoba mi sie:D Okazało sie ze moj dzidziuś będzie chyba podobny do mnie:D Jestem typem dominujacym:D a właśnie spodziewam sie dziecka:) Pozdrawiam:)
  Kuba!

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy9/3/12 21:31

  Hm, krzyżówki genetyczne już masz w 1 kl. LO ? ;p Michaś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie:) genetyka cała będzie w 3 klasie:) a ja to pamiętam z gimnazjum jeszcze:) z resztą interesuję się tym:)
   Ania:)

   Usuń
 3. Asieńka9/3/12 23:15

  Dziękuje za pozdrowienia, co prawda o wszystkim poinformowałaś mnie już w szkole, mimo wszystko fajnie się to czyta! Czekam tylko na notkę z moim dziełem :D Buziaki dla was wszystkich, dla Kasieńki też ! ; *

  OdpowiedzUsuń
 4. Nawet jeśli nie przepadam, za biologią to te ciekawostki czytało się naprawdę przyjemnie :)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy Wam bardzo za każdy komentarz! Wiele dla nas znaczy Wasza opinia, więc będziemy wdzięczne za jakikolwiek Wasz pomysł, sugestię, zdanie, itd :)
Pozdrawiamy! :*